1 sierpnia 2024 r. o godzinie 17.00 Warszawa i Polska zatrzymała się, aby upamiętnić 80. rocznicę Powstania Warszawskiego, oddała hołd bohaterom – Powstańcom, żołnierzom Armii Krajowej, harcerzom oraz mieszkańcom stolicy. Choć to najtragiczniejsze wydarzenie w historii Warszawy miało miejsce osiem dekad temu, dla wielu z nas, a szczególnie dla Powstańców i ich rodzin, jest nadal bolesną raną.
Podczas 63 dni nierównej walki, poległo tysiące Powstańców, kolejne tysiące zostało rannych. Śmierć poniosło także prawie 200 tysięcy mieszkańców stolicy. Ci, którzy przeżyli, po kapitulacji Warszawy musieli ją opuścić, wielu z nich trafiło do niewoli. Ogromną ofiarę w sferze infrastrukturalnej, architektonicznej i kulturowej poniosło także samo miasto. Zniszczeniu uległa większość zabudowy lewobrzeżnej Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości zarówno materialnej jak i duchowej.
Warszawa musiała długo odbudowywać się po zniszczeniach wojennych, aby dziś stać się nowoczesną i tętniącą życiem europejską stolicą. W swojej tożsamości już zawsze będzie miała tę wielką stratę, jaką ona, ale i jej mieszkańcy, ponieśli za swój heroiczny akt oporu.
Ciekawy artykuł o dzieciach w Powstaniu Warszawskim
Krótka historia Powstania Warszawskiego 1944