Wczoraj, dziś, jutro. . . Łączy nas pamięć – 19 kwietnia 1943 roku wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także jednym z pierwszych powstań w okupowanej przez Niemców Europie.
19 kwietnia 1943 roku Niemcy wkroczyli do getta z zamiarem jego całkowitej likwidacji. Spotkali się ze zbrojnym oporem około 700 bojowników żydowskich, którym w pierwszych dniach walk udało się utrzymać swoje pozycje. Niemcy, paląc systematycznie dom po domu, likwidowali poszczególne punkty oporu. Podejmując walkę, powstańcy nie mieli nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach i zadanie im możliwie wysokich strat. W powstaniu w getcie warszawskim walczyli głównie młodzi ludzie, którzy wybrali śmierć z bronią w ręku. W ruinach ukrywali się nieliczni bojowcy, którzy przeżyli powstanie, jak ostatni dowódca Marek Edelman, po wojnie kardiolog i znany działacz opozycyjny. 16 maja 1943 roku Niemcy wysadzili Wielką Synagogę, a następnie cały teren getta zrównali z ziemią. Niektórzy z tych, którym udało się przeżyć powstanie w getcie, walczyli w powstaniu warszawskim w 1944 roku.
Marek Edelman co roku w rocznicę powstania w getcie warszawskim składał bukiet żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta, naprzeciwko którego obecnie znajduje się Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN od 2013 roku organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile, która ma rozpowszechniać ten symbol pamięci i szerzyć wiedzę na temat samego powstania.
Uczniowie klasy 8 naszej Szkoły – bardzo serdecznie Im za to DZIĘKUJĘ – również pamiętali o tym dniu i przygotowali plakaty, które zostały umieszczone na jednej z gazetek szkolnych.
„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości.”
Józef Piłsudski